We are a leading Manufacturer of 304 stainless steel flange, ss 316 sorf flanges, stainless steel flat face flange, stainless steel weld neck raised face flange, stainless steel weld neck flanges and 303 stainless steel weld neck flanges from Mumbai, India.
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Size | 1-60 INCH |
| Material Standard | ASTM A105,ASTM A182,ANSI B16.5 |
| Material | STSINLESS STEEL,CARBON STEEL,ALLOY STEEL |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 15 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 199 / Unit Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 20 mm |
| Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand | MTT |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Unit
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Flange Face Type | Weld Neck |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Shape | Round |
| Brand | MTT |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 321 |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Flange Face Type | Weld Neck |
| Brand | MTT |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
| Size | 5-10 inch |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Flange Face Type | Weld Neck |
| Brand | MTT |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
| Size | 5-10 inch |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Flange Face Type | Weld Neck |
| Brand | MTT |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Shape | Round |
| Material Grade | SS 303 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 118 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Flange Face Type | Weld Neck |
| Brand | MTT |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
| Size | 5-10 inch |
₹ 113 / Piece Get Latest Price
| Brand | MTT |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 321 |
| No of Hole | 4 Hole |
₹ 109 / Piece Get Latest Price
| Brand | MTT |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| No of Hole | 4 Hole |
| Material | Stainless Steel |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 321 |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | MTT |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Technic | Hot Rolled |
₹ 115 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | MTT |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | SS 202 |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Technique | Hot Rolled |
| Size | 5-10 inch |
₹ 115 / Piece Get Latest Price
| Pipe Size | 1/2-42 inch |
| Brand | MTT |
| Material | Carbon Steel |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Shape | Round |
| Flange Type | Lap joint |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6700 / Piece Get Latest Price
| Flange Types | Weld Neck Flange |
| Material Standard | All |
| Usage/Application | All |
| Is It Rust Proof | yes |
| Is It Corrosion Resistant | yes |
| Color | As per client requirment |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Pipe Size | 2 inch |
| Brand | MTT |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Polished |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Brand | MTT |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 309 |
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Pipe Size | 2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Polished |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Brand | MTT |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 316L |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | MTT |
| Grade | SS 202 |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Brand | MTT |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 321 |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Brand | MTT |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 316 |
| No of Hole | 4 Hole |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 115 / Piece Get Latest Price
| Brand | MTT |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| No of Hole | 8 Hole |
| Material Grade | SS 347 |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Flange Face Type | Weld Neck |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | MTT |
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Material Standard | ASTM A105 |
| Shape | Round |
| Brand | MTT |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 316 |
| Material | Stainless Steel |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch onwards |
| Brand | NIKKON |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Slip on |
| Rated Pressure | 150 |
| Shape | ROUND |
| Color | steel |
| Surface Finish | Finished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size | 5-10 inch |
| Brand | MTT |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 321 |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | MTT |
| Material Standard | ANSI B16.5 |
| Shape | Round |
| Rated Pressure | 150 LBS, 300 LBS |
| Size | 20-30 inch |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
₹ 115 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 15 mm |
| Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 321 |
₹ 440 / Piece Get Latest Price
| Size | 1.5 inch |
| Material Standard | All |
| Usage/Application | All |
| Color | As Per Client Requirement |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type | Blind flanges |
| Size | 12 inch |
| Usage/Application | All |
| Color | As per client requirement |
| Material Standard | ANSI B16.5 |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
Kundanraj Gupta (Proprietor)
Nikkon Forge Industries
Godown Gala No. 27, Plot No. 255, Colsa Bunder, Darukhana
Mumbai - 400010, Maharashtra, India